ANTİK KONAK

Sürdürülebilirlik Raporu

KASIM 2023

İçerik

1 – Tesis Tanıtımı ve Özellikleri

2 – Çevre Etkilerinin Azaltılması

3 – Personel ve Çalışma Hayatı

4 – Yapılan Sosyal Çalışmalar

5 – Kültürel Çalışmalar

1 – Tesis Tanımı ve Tesis Özellikleri

Küçük Ayasofya Camii Karşısında bulunan ve Sultan Ahmet Meydanı, Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Diğer Tarihi Eserleri, yapıları Bünyesinde Barındıran nadide mekanlara Yaklaşık 10 Dakika Yürüme Mesafesinde Bulunan Antik Konak Üst Katlardaki Odaları ile Deniz Manzarasının ve Büyük bahçenin esintilerini taşımakta olup Antika görünümü ve eşyaları ile Tarih ile iç içe konaklamayı Vaad Ediyor.

ÇEVRE ETKİLERİNİN AZALTILMASI

SU YÖNETİMİ

 

ANTİK KONAK İstanbul olarak en önemli doğal kaynağımız olan suyu önemsiyor ve gerekli tasarruf kontrol tedbirlerini alıyoruz. Günlük aylık ve yıllık su tüketim analizlerimizi OPEN (Global Enerji Tüketim İzleme Platformu) üzerinden yapıyoruz. Analizlerimizi toplam ve misafir sayısına göre takip edebiliyoruz. 2022 yılı kişi başı tüketim 117lt iken 2023 yılında %7 azaltarak kişi başı tüketim ortalamasını 102 lt düşürmeyi hedefliyoruz.

Enerji ve sudan tasarruf etmek için odalarımızda bulunan dijital katalog ve kartlar ile çarşafların ve havluların her gün değiştirilmesi durumunda tüketilecek su ve enerjiye vurgu yaparak misafirlerimizi bilgilendiriyoruz.

Oda ve genel alanlarda kullanılan bataryalarda suyu filtreleyen ve hava ile karışım sağlayarak daha az su ile daha basınçlı hissi veren PERLATÖRLÜ cihazlar mevcuttur.  Genel alan misafir odaları ve personel odalarında su tüketimi azaltacak sistemlere sahibiz. Personellerimizi aylık olarak tasarruf konularında eğitim ile bilinçlendiriyoruz.

ELEKTRİK YÖNETİMİ

Odalarda enerji otomatik kapama sistemi kullanılmaktadır. Odaların boş olduğu zamanlarda elektrik tüketimi sıfıra yakındır. Genel alanlardaki fotoselli ışıklar ve led aydınlatma sayesinde tüketimi minimuma düşürmektedir. Bina dış aydınlatması zaman ayarlayıcı sigortalar ile tasarruf edilmektedir. Tüm elektrikli elektronik ürünler A++ sınıfı LED tv ler ve mini barlar kullanılıyor.

DOĞALGAZ KULLANIMI

Otelimizde fosil yakıtlar arasında çevreye en az zararlı ve en ekonomik yakıt olan doğalgaz kullanılmaktadır. Doğalgaz temiz ve çevreyle dost olma özelliği sayesinde tercih sebebimizdir. Yandığında kül ve kükürt bileşenlerini barındırmadığından asit yağmurlarına neden olmaz. Gaz halinde olması nedeni ile hava ile daha iyi bir karışım oluşturarak kolay yanar lpg ye oranla daha az oksijene ihtiyaç duyar.

Otelimiz içerisinde en üst enerji tasarruflu sistemler kullanılmaya özen göstermekteyiz. Kalite ile birlikte tasarrufunu da benimseyen sistemler önceliğimizdir. Binamızdaki enerji tüketimi günlük haftalık aylık takip edilmektedir.

ATIK YÖNETİMİ

Otelimiz sıfır atık alanında atıklar yasal mevzuat şartlarına göre sınıflandırılarak farklı bölümlerde depolanır. Atıklar her gün ilgili personel tarafından sıfır atık odasına götürülür ve ayrılmış bölümlere atılır. Katı ve dönüşebilen atıklar belirlenen gün ve saatte ilgili atık şirketince veya resmi kurumlara teslim edilir.

PERSONEL VE ÇALIŞMA HAYATI

ANTİK KONAK İstanbul olarak davranış kurallarımızın kalbindeki temel değerlerimiz ortak dilimizdir ve bizleri her gün yönlendirirler. Kimliğimizin ve kültürümüzün sembolü olan hoşgörülü yaklaşımımız çevreye ve dünyada yaşayan tüm canlılara olan saygımızdan bellidir.

2022 yılı ve devamında gelen senelerde kadromuzu sabit tutarak yeni gelen ekip arkadaşlarımıza da bu bilinci yerleştirmeyi ve bu düşüncedeki personeller ile çalışmayı hedefliyoruz. Toplamda 1 personel ile marka eğitimleri yabancı dil eğitimi iş sağlığı eğitimi hijyen ve temizlik eğitimleri gibi konularda eğitim verilmiş 2023 yılında da yine aynı eğitimler ile personelimizi her daim zinde ve ihtiyaçlar doğrultusunda gelişimini arttırmayı hedefliyoruz.

MOTİVASYON ETKİNLİKLERİ

2022 yılında olduğu gibi bu yıl da çalışanlarımızın motivasyonunu arttırıcı sosyal sorumluluk projelerinde yer aldık ve özel günleri kutlarken birlikte eğlendik. Hiçbirimiz unutmuyoruz ki biz bir aileyiz ve misafirlerimiz de otelde kaldıkları süre içerisinde bizlerle eğlenerek tatillerini geçiriyorlar.

Bu kapsam da 2022 yılında çalışanlarımıza yapılan ankette ‘’Çalışan Bağlılığı’’  %100 katılım sağlanarak oluşan sonuç 9.7 puan ile sektörde örnek olmayı hedefliyoruz. Bu başarıyı 2023 yılında da devam ettirme çabasındayız.

 

Sosyal Sorumluluk Çalışmaları

2022 yılında oluşan yangınlar neticesinde kaybettiğimiz ormanları tekrar yeşertebilmek adına yapılan TEMA fidan bağışı

2023 yılı Kahramanmaraş depremi sonrası erzak ve kıyafet yardım kampanyaları düzenledik

KÜLTÜREL MİRASIN TANITILMASI

Otelimizde geleneksel Türk kahvaltısı yanı sıra misafirlerimize Türk Kahvesi ikramımız ve yanında Türk Lokumu ile servis ederek KÜLTÜREL MİRASIMIZA SAHİP çıkıyoruz.